Fair Board and Staff

Your 2017 Fair Board

Shorty Anderson
Marty Brandt
Angela Charlson
Brad Grandgeorge
Don Grandgeorge
Kim Heller
Pete Hunter
Larry Pals
Travis Tate
Deb Vance
Allison Whaley
Brian Worden


WELCOME!
The Wright County District Junior Fair Board together with the merchants of Belmond, Clarion, Dows, Galt, Goldfield, Holmes,
Renwick, Rowan, Woolstock and Eagle Grove take pride in announcing the annual Wright County District Junior Fair which will take place at the Fair Grounds in Eagle Grove, July 12 through July 17, 2017.

We have setup a program that is both educational and entertaining and have perfected plans to make this the most outstanding Fair that this county and adjoining counties have ever sponsored. We are proud to keep making the Fair the best around, an accomplishment that has been possible only because of the strong support that we receive from our youth, youth leaders, merchants and the many fine people who attend the Fair each year.

 

President..................................................................................Brian Worden
Vice-President............................................................................... Larry Pals
Manager..............................................................................Tricia Rosendahl
Treasurer...................................................................................... Deb Vance
Secretary.............................................................................Shorty Anderson

 
Directors
Terms Expire 2017
Brian Worden, Belmond....................................................Belmond Twnsp.
Larry Pals, Belmond...........................................................Pleasant Twnsp.
Angela Charlson, Clarion.......................................................Grant Twnsp.
Brad Grandgeorge, Eagle Grove.................................. Eagle Grove Twnsp.
Directors
Terms Expire 2018
Shorty Anderson, Clarion.............................................. Woolstock Twnsp.
Marty Brandt, Clarion..............................................................Lake Twnsp.
Kim Heller, Clarion.........................................................Wall Lake Twnsp.
Allison Whaley, Eagle Grove.................................................. Troy Twnsp.
Directors
Terms Expire 2019
Deb Vance, Eagle Grove......................................................... Troy Twnsp.
Pete Hunter, Clarion................................................................Lake Twnsp.
Travis Tate, Renwick............................................................ Boone Twnsp.
Don Grandgeorge, Woolstock........................................ Woolstock Twnsp.
   

Extension Office
210 First St. SW • Clarion, IA 50525-0433
Phone 515-532-3453 • Fax 515-532-3415

   

Department Superintendents

Swine Brian Worden, Bruce Meyer, Dean Kluss, Don Grandgeorge, Stu Swanson, Wayne Watts
Beef Don Grandgeorge, Shorty Anderson, Larry Pals, Travis Tate
Sheep Kim Heller, Denise Hocraffer, Joel Morrical, Loren Wenzel
Horse Kim Heller, Shorty Anderson, Allison Whaley, Wendy Brandt
Goats Marty Brandt, Pete Hunter
Alpaca Marty Brandt, Kim Heller
Small Animals Angela Charlson, Larry Pals, Deb Vance
Pets Jessica Norman
Open Horticulture Barb Ainger, Marla Hill
Open Arts & Crafts Shorty Anderson, Deb Vance, Judy Kirstein
Queen Committee Kim Heller, Olivia Huntley, Jenny Kreitlow, Lisa Hill
4-H Department Jessica Norman, Kelly Grandgeorge, Melissa Voigt
Stage Entertainment Fair Board
Exhibitor Buildings
& Outside Exhibits
Tricia Rosendahl, Olivia Huntley
Sale & Arena Travis Tate, Brian Worden, Deb Vance
Fair Veterinarian Goldfield Veterinary Clinic
   

4-H and FFA Club Leaders

Dayton/Lake Marcie Brodersen, Tim Woodin, Jim Mewes
Iowa Hawkeyes Karla Pals
Lake Clovers Melissa Hackley
Liberty Pathfinders Lynn Seaba, Jennifer Rasmussen
Pleasant Progressors Robin Meyer, Joni Worden
Wright County P.I.G. Stuart Swanson
Wright Warriors Bryan Whaley, Allison Whaley
4-H & Youth Committee Melanie Olson, Jeff Watne, Colleen Koester, Katie Holmes, Kalli Olson, Rachel Martens
County 4-H Teen Council Kelsie Brodersen, Jane Roberts,
Jarika Eisentrager, Sarah Seaba, Ryan Watne,
Matt Jacobsen, Gabby Hackley, Emily Kapka,
Phoebe Sanders, Lindsey Watne, Sarah Wilson,
Hannah Jo Gustafson, Jon Koester, Tristan Mewes
Wright Co Extension Council Cindy Anderson, Heather Christensen, Katie Meyer,
Ben Lindaman, Molly Wilson, Ashley Recknor,
Rachel Martens, Rodney Leigleiter, Grant Woodley
Ag-Ed FFA Advisors Debbie Barkela, Angela Charlson


 
Visit CountyFairPage.com    Web design by: